satış noktaları
ödül programı iletişime geçin

kahverengi lekelerin nedeni

Paylaş:

Koyu renk izler, kahverengi lekeler & daha fazlası: hiperpigmentasyon, gizemi çözüldü.

Kahverengi lekelerin, başkalarının ne kadar yaşlı göründüğümüzü düşünmeleri üzerinde büyük etkisi vardır. Aslında, bir çalışma, düzensiz cilt tonunun bir insanı 12 yaş daha büyük gösterebileceğini ortaya koymuştur! Büyük sorular: nereden geliyorlar ve onlar hakkında ne yapabilirsiniz?

Kahverengi lekelerin arkasındaki bilimi anlamaya yardımcı olur. Kahverengi lekeler ve ciltteki diğer renk değişiklikleri için kullanılan resmi terim hiperpigmentasyondur. Çillerin aksine, hiperpigmentasyon kışın kaybolmaz ve ne yazık ki yaşlandıkça daha görünür hale gelir.

Peki buna ne sebep olur? Düzensiz melanin üretimi (ciltte kahverengi veya kırmızımsı pigment). Belirli tetikleyiciler - özellikle korumasız güneşe maruz kalma - bu düzensiz üretime neden olur ve bu da yüzey renginin farklılaşmasına neden olur. Diğer nedenler arasında hormonal faktörler (doğum kontrol hapları ve hamilelik) ve geçmiş travma veya yara izinin (patlamış bir sivilce veya derin bir kesik düşünün) neden olduğu enflamasyon sonrası hiperpigmentasyon (PIH) bulunur. Hormonal hiperpigmentasyon ve PIH, güneşe maruz kalma ile yoğunlaşır.

Güneşte 30 dakika korumasız kalmak, hiperpigmentasyonla mücadelede bir aylık çabayı boşa çıkarabilir.

Peki, bu konuda ne yapmalı? Kahverengi lekelerinize neyin sebep olduğunu bulacağınız ve nasıl harekete geçeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

uzmana danışın

Kahverengi lekelerinizin kökenine inmek için ücretsiz Face Mapping® cilt analizi yaptırmak ve daha fazla bilgi almak için bir Dermalogica cilt terapistine danışın. Kişisel tetikleyicilerinizi bilmek en iyi bakımı oluşturmanızı sağlayacaktır. Hatta koyu renk lekeleri daha hızlı uzaklaştırmanıza yardımcı olabilecek profesyonel tedaviler bile önerebilirler!

her gün SPF uygulayın

Güneş koruyucu, UV ışığının cildinizde yeni lekeler oluşturmasını önlemeye ve ayrıca görünür lekelerinizin renk yoğunluğunu kontrol etmeye yardımcı olur. Denediğiniz bakımlardan en iyi şekilde yararlanmak için her gün kullanın - güneşte korunmasız sadece 30 dakika harcamak, hiperpigmentasyonla mücadelede bir aylık çabayı geri alabilir!

içeriklerinizi bilin

Hiperpigmentasyonu gidermeye yardımcı olabilecek birçok içerik bulunmaktadır, ancak C Vitamini en güçlülerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Mevcut en güçlü antioksidanlardan biri olarak, serbest radikalleri gidermede oldukça etkilidir. Yeni araştırmalar, aynı zamanda cildin doğal savunma sistemini geliştirebileceğini, gelecekteki oksidatif strese karşı cildin kendisini savunmasına yardımcı olabileceğini ve cildi içten ve dıştan etkili bir şekilde aydınlattığını göstermektedir. Hem ultra kararlı hem de yüksek oranda biyolojik olarak kullanılabilir olan bir C Vitamini formülü seçtiğinizden emin olun.

sabırlı olun

Hiperpigmentasyon için hızlı bir düzeltme seçeneği yoktur: Herhangi bir ilerleme görmeden önce en az 30 gün cilt bakımı (güneş kremi kullanımı ile) gerekebilir. Ek olarak, bazı noktalar açılmadan önce daha koyu görünebilir; bunun nedeni siz eksfoliasyon yapmaya devam ettikçe lekelerin yavaş yavaş cildin yüzeyine doğru gelmeleridir. Ama buna bağlı kalın ve sonunda daha parlak, daha aydınlık ve daha ışıltılı bir cilt göreceksiniz!

BioLumin-C Serum, daha aydınlık ve sıkılaşmış bir cilt için cildin kendi savunması ile birlikte çalışan yüksek performanslı bir C Vitamini serumudur.

Önceki makale güneş yanığı nedir?
Sonraki makale C Vitamininin 3 temel faydası