satış noktaları
ödül programı iletişime geçin

mavi ışık cilde hasar verebilir mi

Paylaş:

Cilt yaşlanması söz konusu olduğunda, UV ışınları bilinen en önemli nedendir - ancak mavi ışığa karşı araştırmalar artıyor. Görünür ışınların bu formu, yüksek enerjili görünebilir ışık (HEV) olarak da bilinir.

mavi ışık nereden geliyor?

Mavi ışık güneş ışığında, akıllı telefonlarda ve diğer elektronik cihazlarda bulunur. Işığın bu formu, görünür ışık spektrumunun kısa dalga boylu mavi/mor bandıdır. Bu spektrum, güneşin elektromanyetik radyasyonunun yaklaşık %35'ini oluşturur.

mavi ışık cilde ne yapar

Araştırmalar mavi ışığın cilde nüfuz edebileceğini, serbest radikaller üretebileceğini ve kolajeni parçalayabileceğini gösteriyor. Çok fazla mavi ışık, özellikle daha derin cilt tonlarında hiperpigmentasyonu da koyulaştırabilir. Bu alanda araştırmaların henüz başlangıç aşamasında olduğunu ve daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtmek önemlidir.

cildinizi mavi ışıktan nasıl koruyabilirsiniz

Invisible Physical Defense SPF30 gibi Çinko Oksit içeren fiziksel (diğer adıyla mineral) bir güneş koruyucu kullanın. Bu ürün, cildi mavi ışığa karşı korumaya yardımcı olur. Ayrıca cildi daha büyük bir tehdit oluşturan UV ışınlarına karşı korumaya da yardımcıdır. Güneş ışığı ve elektronik cihazlar hem içeride hem dışarıda cilde ulaşır, bu nedenle günün çoğunda içeride olsanız bile cildinizi korumak önemlidir. Cilt bakım rejiminizi Matcha, Yeşil Çay gibi antioksidanlarla desteklemek de yardımcı olabilir. Bu tür antioksidanlar, UV ve görünür ışıktan kaynaklanan serbest radikal hasarına karşı cildi korumaya yardımcı olur.

Önceki makale düzensiz cilt tonuna ne sebep olur?